Úvodní stránka » Vliv drtiče odpadu na životní prostředí » POTRAVINOVÉ ZBYTKY JÍDEL způsoby likvidace

Způsoby, jakými se můžete v současné době „zbavit“ 
nebo-li ekologicky vytřídit potravinový odpad.


V současné době většina potravinových zbytků (zbytků jídel) končí v popelnicích a kontejnerech se směsným odpadem, nebo spláchnutá do kanalizace přes WC.

Mnoho jiných variant člověk nemá. Na nemnoha místech se už objevují hnědé popelnice na bio-odpad, ale do těch nemůžete dát všechno a jsou určeny pro „zelený odpad“ ze zahrádek.

Protože potravinové zbytky obsahují až 80% vody je nesnadné uchovávat delší dobu a ještě k tomu při pokojové (kuchyňské) teplotě rychle hnije.

Proto je potřeba se potravinových zbytků (zbytků jídel) rychle zbavit.
 
Nejpříjemnější a nejhygieničtější je to udělat pomocí drtiče potravinových odpadů:
při vaření hned všechny slupky a kousky házíte do dřezu, nikam s nimi nemusíte odcházet, protože dřez je vedle pracovní plochy. Pak pustíte vodu a odpad podrtíte, přičemž současně s tím opláchnete dřez a je čisto.
Stejně tak to funguje, když sklízíte po jídle a chcete dát talíře do myčky. Obsah talířků spláchnete to dřezu a přitom současně pustíte drtič a je čisto. Drtič zapadá do průběhu přípravy jídla a pak úklidu po jídle úplně skvěle a nemá to chybu.

Další variantou je potravinový odpad sbírat do kuchyňského kompostéru.
Tato možnost je vhodná pro ty, kteří chtějí potravinový odpad dále využít. To znamená vytvořit si jednak tekuté hnojivo a následně i kompost, který pak zaryjí někde na zahrádce.
Je to časově náročnější a je nutné dokupovat mikrokultury, které se přimíchávají do zbytků, aby při fermentaci nezapáchaly. Ale využijete téměř všechny potravinové zbytky pro vlastní účely. Do kompostu ale nemůžete přidávat úplně všechny potravinové zbytky. 

Je samozřejmě možné tyto technologie kombinovat. Jelikož do sušičky a kompostéru nemůžete dát veškerý potravinový odpad, využijete vždy drtič. A sami si rozhodnete, kterou část odpadu chcete dát na vytvoření živin pro květiny a zahrádku (kompostér).


Jazykové verze:       

Pracovní doba
kanceláře a
skladu
po-pá, 8:00 - 14:00 hod.
platí od 4.1.2024

 

DRTIČ BOND je silně návykový

 

 

Facebook přidejte si nás

Oblíbené odkazy